Ziua Dobrogei

Elevii Liceului de Arte „George Georgescu” au fost prezenți la manifestările prilejuite de sărbătorirea Zilei Dobrogei.

Aceasta este o sărbătoare a României celebrată la fiecare 14 noiembrie, care comemorează încorporarea regiunii Dobrogea de Nord în România la 14 noiembrie 1878. Unirea Dobrogei cu Patria Mamă reprezenta, după unirea Moldovei cu Țara Românească din 1859, o nouă și importantă etapă în procesul de desăvârșire a unității de stat a românilor, proces încheiat prin Marea Unire din 1918.

Expoziție tematică
𝓓𝓸𝓫𝓻𝓸𝓰𝓮𝓪 𝓶𝓮𝓪
🎨 În foaierul Bibliotecii Județene „Panait Cerna” Tulcea a fost deschisă expoziția tematică 𝓓𝓸𝓫𝓻𝓸𝓰𝓮𝓪 𝓶𝓮𝓪, dedicată Zilei Dobrogei.
🎨 Expozanți sunt elevi ai Liceului de Arte „George Georgescu” Tulcea, Centrului Cultural „Nicolae Bălășescu Nifon” Babadag, Școlii Gimnaziale „Alexandru Ciucurencu” Tulcea, Școlii Gimnaziale Frecăței, Școlii Gimnaziale Nr. 12 din municipiu.
🎨 De la Liceul de Arte expun elevii claselor a VI-a, a VII-a și a VIII-a – profesori coordonatori Elida Butuc, Gabriela Lupu, Claudia Grigore și Veronica Oancea. Acestora li s-au alăturat următorii elevi ai Centrului Cultural „Nifon Bălășescu” Babadag: Alexandra Gabriela Preda, Maria Nedelcu, Pavel, Alexandra Maria, Mara Pencu-Marc, Maya Bianca Munteanu, Laura Maria Eșanu și Lucia Andreea Eșanu, Rebecca Andreea Zebreniuc și Maya Elena Zebreniuc, Alesia Sorana Chioseaua, Alexandra Laura Tasu, Andreea Cocalea-Drăghici, Costin Cocalea-Drăghici; profesor coordonator – Claudia Grigore.
(Mediateca – Biblioteca Județeană ”Panait Cerna” Tulcea) 
Articolul anterior
Următorul articol