„Pe aripile sunetului”

Concursul Național de Interpretare Muzicală „Pe aripile sunetului”, găzduit anul acesta la București în perioada 6-7 aprilie, i-a avut protagoniști și pe elevii noștri de la Liceul de Arte „George Georgescu”. S-au evidențiat, cu mare artă, Cărare Ayana-Anisia și Gheba Maria-Ionela. Ambele au obținut Premiul I de Excelență și Premiul Special pentru muzicalitate și interpretare.

“Pe Aripile Sunetului” este o competiție care sprijină tinerele talente în dezvoltarea spiritului artistic. Concursul Național de Interpretare Muzicală Pe Aripile Sunetului se adresează tuturor preșcolarilor şi elevilor din clasele I – XII care studiază pianul, chitara şi canto atât în privat cât şi în Liceele de Muzică, Colegiile Naționale de Muzică şi Arte, Cluburile, Școlile private de muzică şi Casele de Cultură. Competiția se desfășoară într-o singură etapă în cadrul căreia interpreții îşi vor etala atât virtuozitatea cât şi calitățile interpretative, pe categorii – în funcție de nivelul de pregătire, şi pe secțiuni – în funcție de vârstă.

“Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nicio întrebare” – Nichita Stănescu

Articolul anterior