Examenul de bacalaureat – 2022

This content has been archived. It may no longer be relevant

Bacalaureatul este un examen care se susține la absolvirea liceului, la mai multe discipline de învățământ. Promovarea Bacalaureatului înseamnă încheierea unui ciclu de pregătire. Promovarea bacalaureatului, în general la 18 ani, este necesară pentru admiterea în învățământul superior.

Examenul de Bacalaureat a apărut in 17 martie 1801, printr-n decret al Împăratului Napoleon Bonaparte.

În România, încă din perioada interbelică, liceul era conceput ca școală de cultură generală, specializarea urmând să se facă la universitate sau în școli speciale. În România, în anul 1925, s-a introdus examenul de Bacalaureat de către Dr. Constantin Angelescu. Angelescu era Ministru al Instrucțiunii Publice. La acel moment liceul era foarte dificil de absolvit, Bacalaureatul fiind cu adevărat un examen de maturitate.

http://static.bacalaureat.edu.ro/2022/

 
Articolul anterior
Următorul articol