„Alexandru Ciucurencu” – ediția a XXXIII-a

Concursul Național de pictură „Alexandru Ciucurencu” ediția a XXXIII-a! Liceul de Arte „George Georgescu”.
Ca de fiecare dată, la acest concurs gândit la nivel național, au fost invitați să participe elevi din toată țara. Așadar, la ediția din 2023 au fost înscrise peste 950 de lucrări din București, Ploiești, Buzău, Alba Iulia, Craiova, Piatra Neamț, Drobeta Turnu Severin, Reșița, Bacău, Focșani, Brăila, Constanța, Galați, Brașov, Arad, Timișoara, Pitești, Oradea, Slobozia și Tulcea.
Este o șansă extraordinară de afirmare pentru tinerii talentați, dar și o oportunitate pentru județul Tulcea de a-și deschide porțile pentru sute de valori din cele mai îndepărtate zone ale țării. Felicit, așadar, pe toți cei care au intrat în acest frumos concurs și îi invit să revină și în alți ani, cu lucrări din ce în ce mai bune, care să pună în valoare atât talentul, cât și efortul extraordinar depus pentru cultivarea acestei pasiuni.
Mulțumim pentru sprijin Inspectoratului Școlar Județean Tulcea, Consiliului Județean Tulcea și Primăriei Municipiului Tulcea!
Alături de emoțiile câștigătorilor ediției din acest an a fost doamna Inspector Școlar General Viorica Pavel, care prin profunzimea și frumusețea cuvintelor adresate elevilor și cadrelor didactice implicate în organizare, a reușit să emoționeze pe toți cei prezenți în foaierul Liceului de Arte „George Georgescu” Tulcea.
Mulțumesc echipei pentru faptul că, an de an, organizează impecabil acest eveniment și-l aduc la nivelul calitativ al competiției. ??Mulțumesc colegilor minunați: dnei Oancea Veronica, Elida Buftei, Luchian Veronica și Luchian Doru.
Și nu uit să mulțumesc dnei secretar Adelina Ade , Alina Radulescu Dima dnei Pușa Calenic, Moni Monica, Năstase Ana, D-nului Lazăr, dnei Ioana Marin, domnului Marius Băică și dnei Emilia Matcovschi … Aceștia sunt toți cei are au alergat prin zăpadă și viscol după colete, au trimis invitații și au vegheat organizarea evenimentului pe toată perioada!
Competiția a devenit, deja, o adevărată tradiție locală, un eveniment cultural care poartă numele lui Alexandru Ciucurencu, pictor născut în județul Tulcea, la Ciucurova, cunoscut drept creator al școlii coloristice românești.
Vom reveni cu lista câștigătorilor acestei ediții! 
Articolul anterior
Următorul articol